Przy współpracy z Centrum Medyczno-Diagnostycznym Med-Tech zapraszamy Państwa do ogólnopolskiej akcji „Badanie za opakowanie”. Dokonując zakupu jednego z naszych produktów Calcium Gold Osteo (cytrynian wapnia z witaminą D3), mogą Państwo skorzystać z bezpłatnych, profesjonalnych badań, które pomogą ocenić stan zdrowia Twojego kośćca. Oferta dostępna w wybranych ośrodkach zdrowia oraz aptekach.

Kość jest tkanką żywą, która stale ulega przeciwstawnym procesom przebudowy.

LUNAR DPX DUO

Lunar DPX Duo – wykorzystuje platformę SmartBeamTM zapewniając wysoką jakość skanowania oraz przydatność kliniczną. Badania w typowych odcinkach kręgosłupa i kości udowej wykonywane są w kilka sekund przy niskiej dawce promieniowania.
Wysoce zautomatyzowana platforma programowa enCORETM działająca w środowisku Windows®, optymalizuje wydajność i gwarantuje jednorodność wyników. Funkcje Advanced OneScan i SmartScan zapewniają łatwość użytkowania i wysoką precyzję.

EFEKTYWNY, PEWNY, ZAUTOMATYZOWANY

Skanowanie pacjenta jest szybkie i zautomatyzowane dzięki funkcji SmartScan®, która reguluje w czasie rzeczywistym ścieżkę skanowania w trakcie badania. W ten sposób otrzymujemy spójne, dokładne i szybkie wyniki bez utraty wiarygodności i precyzji pomiarów.

OBRAZ KLINICZNY

Osteoporoza jest chorobą podstępną, rozwija się przez wiele lat nie dając o sobie znać. Należy pamiętać, że sam ubytek masy kostnej nie powoduje bólu, ani innych objawów czy dolegliwości. Najczęstszym pierwszym objawem choroby jest złamanie kości. Do typowych złamań osteoporotycznych zaliczamy złamania:

kości promieniowej przedramienia (nadgarstka),
trzonów kręgów kręgosłupa,
bliższej nasady (szyjki) kości udowej (biodra).

UTRACONY WAPŃ PRZYCZYNĄ POWSTANIA OSTEOPOROZY

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza niedobór wapnia w organizmie. Gdybyśmy przekroili kość, jej wnętrze przypominałoby gąbkę. Właśnie dlatego tę jej część nazwano substancją gąbczastą. Otacza ją kość zbita. Ważnym składnikiem obu części jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. Gdy sieć kolagenowa staje się nieregularna, rzadka i jednocześnie maleje w niej zawartość związków wapnia, oznacza to spadek masy kostnej i rozwój osteoporozy (zrzeszotnienia kości). Kość staje się krucha, porowata, lekka. Obniża się gęstość tkanki kostnej, jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne (łatwo o złamania) oraz obciążenie związane z nadwagą czy otyłością. Osteoporoza dotyczy tak kobiet, jak mężczyzn. Jednak u panów proces rzeszotnienia kości rozpoczyna się 10-15 lat później.

OSTEOPENIA – OSTEOPOROZA

Stanem zmniejszonej, w odniesieniu do norm dla płci i wieku, ale jeszcze nie osiągającej wartości patologicznych, gęstości kości jest osteopenia.
Densytometria jest jedyna skuteczna i nieinwazyjna metodą zdiagnozowania osteoporozy
Co oznacza wynik densytometrii:

  • od 1,0 do -1,0 – norma
  • od -1,0 do -2,5 – osteopenia
  • poniżej -2,5 – osteoporoza
zoom-in
zoom-out